Parallels Desktop 8

Virtualizační software firmy Parallels, pomocí nějž se dají provozoval alternativní operační systémy, například Windows, dospěl do verze 8.

Parallels Desktop 8 pro Mac vyjde pro veřejnost 4. září, ale stávající zákazníci mohou upgradovat na novou verzi už dnes. Program využívá výhody nového Mac OS X Mountain Lion a poskytuje je i pro programy virtualizovaných Windows. Jedná se zejména o podporu Launchpadu, diktování, notifikačního centra a Mission Control.

Znamená to, že diktování zabudované v Mountain Lionu mohou využít i programy pod Windows. Přílohy pošty lze jednoduše přetáhnout z plochy na ikonu Outlooku nebo jiného e-mailového klienta Windows. Aplikace Windows lze umístit do Launchpadu. Rozšířené jsou možnosti mobilní aplikace Parallels Mobile App, která umožňuje copy-paste, využívat audio a pouštět programy pro Mac a Windows z iPadu, iPhonu a iPodu Touch jako terminálu.

Parallels Desktop 8 podporuje rozlišení Retina displejů, které nyní mohou použít i programy Windows, je vylepšený grafický výkon a k dispozici je prezentační režim, vyřazující spořiče obrazovek Mac OS i Windows, optimalizující celoobrazovkové zobrazení a automaticky nastavující rozlišení.

Parallels slibuje u Desktopu 8 až o 30 % rychlejší grafiku a o čtvrtinu rychlejší spuštění zastavení a uspání Windows. Subjektivní dojem po instalaci to potvrzuje, zejména vypínání se hodně zrychlilo. Ani nová verze Parallels desktop neumožňuje provozovat účetní systém Money od Cígler Software se softwarovým síťovým klíčem. Kvůli změně zacházení se sítí v jednom z ranných vydání verze Desktop 6 to přestalo fungovat a od té doby nefunguje.

Po instalaci upgrade se jako vždy aktualizují Parallels Tools, které se starají o hladké popojení hostitelského Mac OS X a Windows, sdílení sítě, ale i o takové věci, jako je překlad klávesové zkratky Command-C na CTRL-C aby se uživatel nezbláznil ze stálého přemýšlení jaké zkratky právě platí, nebo používat pro ovládání programů pro Windows gesta na Magic trackpadu, jako je posun obsahu okna a zvětšování/zmenšování dvěma prsty.

Upgrade na novou verzi stojí 49,99 EUR včetně DPH a zaplatit lze platební kartou, nebo službou PayPal. Instalační balíček má 346 MB.