Zápas se spoolsv.exe

Můj MacBook PRO je rozpolcený. Demarkační čára vede pres Parallels 5.0. Zatímco v masoxové říši je klid a víceméně skoro všechno šlape jak by mělo, Wokna se nehnou. Všechno trrrrrrvvváááááááááá, nejde ani vytisknout fakturu, takže jestli to nespravím, zahynu hlady (joke).

Je to už třetí den, co mi virtualizovaný wokna pijou krev víc než kdy jindy. Nehnou se, všechno jim trvá děsně dlouho a některý věci prostě neudělají vůbec. Z účetnictví nejde vytisknout faktura, PhaserMatch na zkalibrování tiskárny se objeví v procesech, ale zůstane tam jak zombie. Jen tam visí a nedělá nic.

Když už mám z toho málem psotník, začínám pátrat. CTRL-ALT-DEL, seznamy procesů – aha. Spoolsv.exe žere 99% času procesoru. Ještě, že ten Masox jede. Pouštím Safari a hledám na Googlu „spoolsrv.exe 100 CPU“, jak mi sám strejda Google napovídá, protože nejsem zdaleka první, koho tenhle průšvih postihl. Hned první link na www.computing.net má obsáhlou diskusi, ale lepší řešení se zdá nabízet server adminnotes.com ve článku Spoolsv.exe causing high CPU usage. Recept jednoduchý. Jít do Ovládacích panelů, ->Služby a stopnout „Zařazování tisku“.

Vypnutí služby spoolsv.exe
Vypnutí služby spoolsv.exe

Tím se přetížení CPU odstraní, zároveň ale taky možnost tisku. Dále návod praví, že se mají vymazat všechny soubory z adresáře C:\WINDOWS\system32\spool\PRINTERS. Jdu tam, ale narazím na hlušinu. Není co mazat, nic tam není. Jsem vedle jak ta jedle. Restart služby pomůže asi tak na půl minuty. Pak se spoolsv probudí a začne žrát svých 99 procent. Další pokus, vzít spoolsv.exe z fungujícího PCodního noťasu je komplikovaný. Síťově se umím propojit jen přes třetí server. Parallels mounterem připojuji disk C z virtuální PCovitosti do Finderu, starý spoolsv.exe v adresáři Windows/System32 nahrazuju stejným z ACERu. Staruju Parallels a výsledek se dostavil. Parallels nemůže najít harddisk1. Přepsání souboru zneškodnilo disk, není z čeho bootovat.

Poslední záchrana, Time Machine, neúnavně každou hodinu zálohující celý počítač. Nacházím si tam celá virtuální XP-čka z někdy před 14 dny, kdy to ještě fungovalo normálně. Kopie 50 GB, spuštění souboru v Parallelsu a Widle jedou, spoolsv.exe žere svých přípustných 2% CPU. Happyend? Možná, ale ne moc. Účetnictví Money, kvůli kterému tam Parallels hlavně mám, už půl hodiny hlásí „Načítají se aktuální informace“. Jak dlouho ještě? A taky nevím, čím se mi ty XP vlastně podělaly, ani jak to spravit. Jediné, co se dá říct, je Chvála Applu Pánu za TIME MACHINE. Tak dobrou, třeba už Money ráno budou mít ty aktuální informace načtené, já vytisknu fakturu a rodina neumře hlady :-D. Dobrou…

Načítají se aktuální informace.
Načítají se aktuální informace.

2 komentáře u „Zápas se spoolsv.exe“

  1. Fakt moc dík za opravdu hodně přínosný článek. Jsi machr.

  2. Jestli toto je návrh celého řešení problému se spoolsv tak opravdu děkuji za článek, který bych označil jako přelomový pro lidstvo..

Komentáře jsou uzavřeny.