Xerox hází Macy přes palubu

Tiskárna Xerox Phaser 7760 patří k oblíbeným modelům barevných laserových tiskáren s celkem slušnou věrností barev. Tu však nelze dosáhnout bez programu PhaserMatch 4.0, který slouží k základní kalibraci tiskárny a k práci s ICC profily a bez něj nelze do tiskárny nahrát změřený profil barev. Na Macu fungoval tento program, který si Xerox nechal vyrobit od firmy X-Rite, správně až do vydání systému Snow Leopard. Pod Snow Leopardem je PhaserMatch funkční jen částečně – nenajde na disku adresář profilů a tím pádem nelze do tiskárny ani žádný profil nahrát. Uživateli zároveň není dána možnost, aby profily sám našel a program je pod Snow Leopardem tím pádem zcela k nepotřebě.

Již od vydání Snow Leoparda jsem se snažil do Xeroxu získat odpověď zda, za jakých podmínek a kdy bude Phaser Match upraven pro Snow Leopard. Po několikanásobných urgencích, které jsem do Xeroxu vysílal od září loňského roku, jsem dnes, 4. května, dostal oficiální odpověď od pana Kulta: „PhaserMatch 4.0 funguje spravne do systemu 10.5.x. Pro system 10.6.x se neuvazuje  upgradu…. Pokud chcete pouzivat PhaserMatch 4.0 musite  mit  minimalne  jeden Mac se systemem 10.5.x.“ Xerox tak hází „jablečné“ uživatele tiskáren Phaser přes palubu. Myslete na to, než si pořídíte novou tiskárnu. Phaser 7760 není žádný výběhový model, tato tiskárna se i v současnosti prodává, ale na přesnou kalibraci barev můžete zapomenout, pokud nemáte PC s Windows, nebo starší Mac.

Program PhaserMatch prodává Xerox za 15 000 Kč, přesto mu nestojí za to jej opravit tak, aby pod Snow Leopardem fungoval. Ze čtyř funkcí, které program nabízí, funguje pod Snow Leopardem jen jediná – základní kalibrace denzity toneru. Všechny tři ostatní funkce, spojené s ICC profily jsou „zneškodněny“ tím, že program nenajde na disku uložené profily. Zároveň jeho tvůrce, firma X-Rite, která program pro Xerox vytvořila, nebyla natolik inteligentní, aby počítala s možností, že by si mohl uživatel brát profily odjinud, nebo že by se standardní místo pro ukládání profilů mohlo změnit, a nezabudovala ani file selektor, ani do preferencí možnost volit umístění profilů. Prostě amatérsky napsaný program za tvrdě profesionální cenu. X-Rite jej měl zřejmě napsaný pro Windows a levou zadní, quick and dirty jej upravil pro MacOS X, nepochybně přitom nedodržel základní pravidla. Pozoruhodné je, že kalibrační software EyeOne Match 3 od firmy Gretag-Mackbeth, kterou nyní vlastní také X-Rite, neměl s přechodem na Snow Leopard vůbec žádné potíže a všeobecně ze stovek programů pro MacOS X jich po přechodu na Snow Leopard mělo nějaké potíže jen malé množství. Bohužel pro majitele tiskáren Phaser 7760 mezi ně patří i drahý zbastl jménem PhaserMatch 4.0, bez kterého se ale neobejdou.

Prázdné okno, ve kterém ještě pod Leopardem byly k vidění profily na výběr. Pod Snow Leopardem už tam žádné nejsou.

Jeden komentář u “Xerox hází Macy přes palubu”

  1. Pingback: Jablickari.cz

Komentáře jsou uzavřeny.