Mapy.cz na iPhone

Známý mapový portál Mapy.cz vydal aplikaci pro iPhone a tak jsou k dispozici mapy domácího původu. Protože vydavatelem je seznam.cz, nepřekvapí, že je v aplikaci na prvním místě vyhledávání nejrůznějších zájmových bodů, jako jsou zastávky veřejné doopravy, obchody, restaurace a pochopitelně lze vyhledávat i různé firmy a mapa a zejména funkce plánování trasy jsou podřízeny hlavnímu účelu vyhledávače a jsou spíše jeho vedlejším efektem.

Vstupní obrazovka

Horní vstupní řádek slouží k vyhledávání. Tlačítko vlevo dole k nastavení výpisu podle současné plohy, dále je tu přepínač výpis/mapa a ozubené kolečko pro nastavení.

Mapa je obdobná, jako na internetovém portálu mapy.cz a má možnost volit mezi čtyřmi druhy: základní, leteckou, turistickou a historickou.

V nastavení dostupném pod ozubeným kolečkem je možné volit zobrazení přídavných vrstev dopravních informací a bodů zájmu, u kterých lze vybrat typy, které se mají na mapě ukázat.

nastavení mapy

Užitečný je plánovač tras, i když bude při použití auta ku prospěchu spíš těm, kdo nemají navigační program, a nebo pěšákům a cyklistům, pro které umí preferovat cyklotrasy. Primárně je plánování trasy určeno jen pro cestu k cíli, který lze definovat vyhledáním v seznamu nebo ťuknutím na zobrazený zájmový bod v mapě. Ze zobrazní údajů nalezeného cíle lze spustit hledání trasy. Cílový bod není možno na mapě označit, pokud to není bod zájmu, čili pokud o něm Seznam neví.

Nastavení vyhledávače tras Trasa se zobrazí na mapě se zvýrazněním křižovatek a slovním popisem další cesty. Pomůckou při takovéto navigaci je využití vestavěného kompasu modelů iPhone3GS a iPhone 4. Při volbě kola jako dopravního prostředku volí program trasy specifické pro kolo a v zásadě vhodné i pro pěší přístup, jak ji vidět na rozdílu trasy automobilové a cyklistické v případě stejného startu i cíle.

Automobilová trasa

cyklisická trasa:

Cyklistická trasa

Za nevýhodu lze považovat fakt, že sice lze najít trasu odjinud, než ze své aktuální pozice, ale při každé změně cíle musíme znovu napsat i start, protože tam standardně skáče aktuální pozice,  která navíc v případě nedostupnosti signálu GPS může být dost nepřesná. Použití mimo město, kde není dostupný datový signál, je omezené, protože se veškeré mapy stahují z internetu. Nějaké kešování ale přece jen probíhá. Pokud projedu nějakou trasu a pak vypnu datové připojení, při zpáteční cestě mapu vidím.

Zdrojem map jsou jednak vlastní mapy Seznamu, pro vyšší podrobnost mapy Plan Studia, mimo ČR se používají mapy NAVTEQ, čímž také říkám, že mapy.cz na iPhonu nyní pokrývají celý svět, což ale bez definovaného stahování map pro použití offline nemá valného významu, protože málokdo si chce platit datový roaming. Na to, že je aplikace zdarma, je však užitečná převelice a nikomu asi nebude na jeho telefonu překážet.

2 komentáře u „Mapy.cz na iPhone“

  1. Zdravíčko. Podle mého názoru je naprostou špičkou v přichycení iPhonu na kolo http://www.quadlockcase.cz/ Dle mého názoru bezkonkurenční záležitost. Sama ho využívám již několik měsíců a jsem naprosto spokojená. Opravdu vřele doporučuji.

  2. Dobrý den, Leničko. Dovolím si poněkud nesouhlasit, protože pro použití na kolo nestačí jen samotný připevňovací systém, ale je důležitá ochrana proti prachu a počasí a proti nárazům. Z videa, které odkazujete je patrné, že tato pouzdra nemají tyhle věci vyřešené. Já používám delší dobu pouzdro Biologic, viz recenze zde a to chrání telefon proti dešti, prachu i nárazům a telefon nemůže z úchytu za žádných okolností spadnout, což u toho pootáčecího systému si nejsem úplně jist. Biologic má i vodotěsně vyvedený napájecí kabel a vodotěsnou záslepku konektoru sluchátek. To je myslím celkově jiná liga. Pokud jste prodejce zařízení Quadlockcase, můžete nám je poskytnout na otestování. Recenze mohou vyjít zde, na jablickar.cz a horyinfo.cz

Komentáře jsou uzavřeny.