Výměna baterie MacBook PRO 15″ mid 2010

Uložení baterie v Unibody MacBook PRO

Dříve nebo později to potká každého majitele jablečného notebooku. Stále kratší výdrž baterky neodvratně vede k ikonce přeškrtnuté baterie v horní liště. Když už jedete jen na externí napáječ, běda jak vám někdo zakopne o šňůru. MagSafe sice zabrání poškození konektoru, ale všechna rozdělaná práce je v ten moment pryč a zdraví diskové struktury to taky neprospívá. Aktualizováno

Výměna baterie je za této situace nutností. Nebýt applovských naschválů, byla by to triviální záležitost na pár minut, takhle trvalo pár dní, než se to podařilo. První věc je zjistit typ a model baterie. Po odšroubování hliníkového spodního víka se dá potvrdit označení A1321. Prodávají se originální  kolem 60 dolarů na Amazonu, či e-Bay, k tomu ještě přibude poštovné, nebo u nás kolem 3400 Kč, neoriginální iPower kolem 2300 Kč, PSA United Kingdom s menší kapacitou za 1650 Kč. Naši dva prodejci náhradních dílů, MacZone nebo MacWell, vám tuhle baterii prodají jen máte-li IČO, ti ostatní si na to nehrají.


Uložení baterie v Unibody MacBook PROUnibody MacBook PRO po odklopení hliníkového spodního víka. Baterii drží na straně u kraje tři hliníkové packy, na druhé straně tři trojúhelníkové šrouby. Konektor se dá vysunout až po přizvednutí baterie.


Přinesete si baterii, znovu odšroubujete zadní víko hodinářským křížovým šroubovákem (třeba Narex 8891-00) a chcete pokračovat třemi šroubky, kterými je prišroubovaná baterie.

Applovské naschvály: kříž, trojúhelník, hvězdičkaApplovské naschvály: Trojúhelník, hvězdička… a plastový pásek na zvednutí baterie

Ouha jste tváří v tvář naschválu, kterým Apple kompenzuje přívětivost svého softwaru. Tyhle šroubky mají trojúhelníkovou drážku a ničím jiným, než speciálním šroubovákem je nepovolíte. Nakonec jsem uspěl u GM Electronics. Troúhelníkový šroubováček Pro’sKit 9400-TR1 za 45 Kč je přesně ten pravý.

Pak už to šlo ráz na ráz. Tři šroubky pryč, pozvednout baterii za plastový přilepený pásek, vyšťouchnout konektor, baterie je venku.

Pozvednutá baterie udělá místo na vysunutí konektoru

Z nové baterky od iPower sundat tři ochrané fólie, zasunout okraj u sebe pod tři hliníkové pacičky, drže baterii za platový pásek zasunout pod ní konektor nové baterky, položit, zašroubovat a hurá!

Červené světýlko ukazuje: MacBook PRO se nabíjí

Stisknutí tlačítka na boku stroje: Už máme první čárku.

Napájení dobíjí, baterka bliká první ledkou. Než jsem dopsal tenhle článek, mám 100 procent.

Proč dělá Apple tyhle naschvály se šroubkama fakt nechápu. Trojúhelníky, šestiboké hvězdičky, pětiúhelníky, vždyť tohle všechno drží úplně stejně, jako klasický křížek, ne?

Dovětek po čtyřech letech

Po třech letech už zase došla baterie dokonce ve dvou noteboocích – MacBook PRO 15″ a MacBook PRO 13″. Nákup nových na Amazonu proběhl bez problému. Pro 15″ jsem koupil baterii Ansanor. Přišla, včetně obou potřebných šroubováků a platového vyjímadla konektorů v luxusním provedení a k tomu nádavkem gumová ochrana klávesnice.

MB PRO Pro 13″ měla baterie přibalené dokonce tři šroubováčky – křížový, trojúhelníkový a hvězdičku, která ani není potřeba. Stará baterie v té třináctce byla tak nafouklá, že víko po odšroubovávání každého šroubku poskočilo. Za jak dlouho by to buchlo je otázka, kterou bych raději neřešil. Vyndala se včas. Obě baterie už jsou na místě a pracují.

Další dovětek

MB Pro Retina late 2013 obsahuje další nepěknost. Je to první model, ve kterém je baterie lepená na hliníkové šasi a vyměnit ji znamená mimo jiné rozebrat skoro celý počítač. Raději jsem to svěřil servisu :-). U novějších Mac Booků si už baterii sami jen tak nevyměníte. Tak zdar.