Podraz při kalibraci monitoru aneb Pozor na Universal Access!

Šílené křivky způsobené úpravou kontrastu

Už pár let kalibruji monitory fotografům a designérům, ale to, co jsem potkal za podraz teď naposledy, stojí za zmínku. Kalibraci monitoru si objednala špičková designérská firma s pobočkami v New Yorku, Soulu i Praze. V její pražské kanceláři se mezinárodní tým domlouvá anglicky a kalibraci potřeboval již ne příliš celistvě vypadají PowerMac G4, s operačním systémem Tiger 10.4.11. Na něco tak starého jsem nebyl, přiznám se, připraven a musel jsem zpět do své kanceláře pro původní CD se softwarem EyeOne Pro verze 3.61 (aktuální je 3.63 a vyžaduje Snow Leoparda 10.6.x)

Kalibrace se v podstatě úspěšně rozběhla, až na to že na starém displeji nebylo možné dosáhnout požadované svítivosti 90. Po skončení jsem však nemohl věřit svým očím:

Šílené křivky způsobené úpravou kontrastu

Místo víceméně hladkých křivek takovouhle bláznivinu? Hledání nějakých kalibračních programů, které by interferovaly s Eye One Match nebylo úspěšné, ani jiné pokusy. Nakonec jsem se obrátil o radu k výrobci, firmě X-Rite, která mne nasměrovala nakonec správným směrem. Ona sympatická italská designérka totiž měla bůhvíproč na svém Powerbooku G4 softwarově zvýšený kontrast v panelu Universal Access, což slouží lidem s vadami zraku:

Jak se to stalo bůhví, ale protože je na to klávesová zkratka, nedá se vyloučit, že by se dala stisknout omylem a člověk si změnil kontrast, aniž by to věděl.

Pak už to šlo rychle dobře. Kontrast na normál, kalibrace a ejhle, klasický výsledek, jaký je běžný u monitorů Apple, u kterých se nedá nastavit barevná teplota bílého bodu.

Displej je zkalibrovaný za cenu sížení počtu stupňů modré barvy. Pro grafickou práci je normovaný bílý bod 5000°K zatímco displeje Apple, jak iMacy, tak notebooky i samostatné monitory mají barevnou teplotu bílého bodu vyšší a tím pádem i „modřejší“. Tahle modrá se pak musí korekčními křivkami LUT potlačit a to má za následek snížení rozsahu stupňů modré z 255 na nějakých 200 i méně.

Jak vypadají křivky monitoru, u kterého barevnou teplotu nastavit lze, je vidět například na Eizo CG210:

2 komentáře u „Podraz při kalibraci monitoru aneb Pozor na Universal Access!“

  1. Dobrý den,
    mám zájem o kalibraci nového iMacu. Nenalezl jsem na Vás nikde kontak ani jméno. Pukud máte zájem, ozvěte se mi prosim. Předem děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *