BlackArmor NAS 110 factory reset

Po pár letech provozu mi přestal fungovat NAS 110 jako server pro TimeMachine. Žádné pokusy nevedly k cíli a tak jsem dospěl k nutnosti obnovit tovární nastavení. Dělá se to spuštěním speciální stránky, jejíž název vám na základě MAC adresy, napsané vzadu na skříňce přístroje, vypočítá program od Seagate, který si můžete stáhnout zde, kde je i podrobný návod.

Bohužel, je to program pro PC/Windows, pro MacOS X neexistuje. Nepříjemné. Lepší zpráva ale je, že jej stačí pustit na kterémkoliv PC bez kontaktu s dotyčným NAS. Program prostě jen z MAC adresy vygeneruje název stránky, kterou pak spustíte z libovolného prohlížeče, tedy i ze Safari na Macu. Vypadá to třeba nějak takhle:

„http://192.168.1.28/admin/VlFSRFhRS2wnTVJWRVxFb0VQQUcsRlE=.php“

kde IP adresa je lokální adresa dotyčného síťového úložiště NAS 110.

Po odklepnutí bezpečnostních dotazů už si podle Seagate 2 až 12 hodin počkáte, u mne to trvalo kolem půl hodiny, než se obnoví tovární nastavení. Že je hotovo poznáte podle toho, že obě LEDky na čelní straně trvale svítí. Pak je třeba změnit heslo (default je admnin/admin) , body sdílení a povolit Time Machine. No a zase to šlape. Je to operace, která znepřístupní jakýkoliv předchozí obsah disku, to znamená že před provedením je třeba zazálohovat vše, co z disku potřebujeme.

Proč Seagate nezkompiloval ten výpočetní prográmek i pro MacOS X, když už používá postupy hodné Harryho Pottera,  je mi záhadou. Woken je ale všude mraky, stačí mít napsanou MAC adresu, někde si spočítat a dobře opsat výsledek a pak už nestojí obnovení továrního nastavení nic v cestě.